The store will not work correctly when cookies are disabled.
Amana Tool 48200, 4" x 1/2" Plastic Blade & Arbor CNC System
Ships direct from manufacturer
Carbide Tipped Plastic Trim Saw Blade and Arbor CNC System 4 Inch Dia x 20T TCG, 0 Deg x 1/2 Shank 100% Flash Mounting.
Designed for trimming and grooving hard and soft plastics.
100% flash mounting.
Right hand rotation cutting.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| Diameter(D) | 4" |
| Grind | Triple Chip Grind (TCG) |
| Hook(a°) | 0 Deg |
| Material | Carbide Tip |
| Max. RPM | 13,000 RPM |
| Overall Length(L) | 3 1/4" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Teeth | 20 |
| Type | Blade and Arbor CNC System |
|---|
| C | 1-1/8" |
|---|
| Feed Rate IPM | 150" |
|---|
| Kerf (B) | 0.095" (3/32) |
|---|
| Application | Hard & Soft Plastics, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Expanded PVC, Fomex, High Impact Polystyrene (HIPS), High Pressure Laminates (HPL), Hydroxy-Terminated Polyether (HTPE), Low Density Polyethylene (LDPE), LubX, Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified (PETG / PET-G), Polyoxymethylene (POM), also known as Acetal, Polyacetal and Polyformaldehyde., Thermoplastic Polyolefin (TPO), Sign Foam, StarBoard (King StarBoard 'R') High Density Polyethylene Sheet (HDPE), Urethane |