In Stock
The Roman ogee bit, which has a convex curve coming off the bearing, produces the reverse of the ogee (it isn't an upside-down ogee). The curve starts at the top as a concave, and fairs down into a convex curve. Use in a handheld or table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868589202 |
| Includes | 47704 Bearing |
| PDFs | |
| Replacement Bearing | 47704 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 5/8" |
| Cutting Diameter(D) | 1" |
| Diameter(D) | 1" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 1/2" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Radius | 5/32" |
| Radius(R) | 5/32" |
| Shank | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 49202 |
| Suitable for Use With | Handheld and Table Mounted Routers |
| Diameter(D) | 1" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 5/8" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-1/2" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47704 |
| Radius(R) | 5/32" |



