In Stock
The reverse cove-and-bead bit, which has the cove coming off the bearing, produces the reverse of the classical cove and bead. Radii of both cove and bead are identical. Use in a handheld or table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868589212 |
| Includes | 47704 Bearing |
| PDFs | |
| Replacement Bearing | 47704 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 7/8" |
| Cutting Diameter(D) | 1 3/8" |
| Diameter(D) | 1 3/8" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 1/4" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 1/4" |
| Radius | 1/4" |
| Radius(R) | 1/4" |
| Shank | 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 49212 |
| Suitable for Use With | Handheld and Table Mounted Routers |
| Diameter(D) | 1-3/8" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2-1/4" |
| Flutes | 2 |
| Radius(R) | 1/4" |
| Replacement Bearing | 47704 |



