SKU
49350
$64.57
In Stock
The Multi-Rabbet bit steps in 1/16 inch increments from a 1/8 inch cut width to 1/2 inch, simply by switching ball-bearing guides. Five different bearings are provided. Depth of cut capacity of 1/2 inch. Use in a handheld or table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868589350 |
| Features |
|
| Includes | (6) 1/8, 1/4, 5/16, 3/8, 7/16, 1/2 inch Cutting Depth Bits |
| PDFs | |
| Type | Router Bit |
| A | 1/8", 1/4", 5/16", 3/8", 7/16", 1/2" |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Cutting Depth | 1/2" |
| Cutting Diameter(D) | 1 3/8" |
| Diameter(D) | 1 3/8" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 3/8" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 3/8" |
| Shank | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 49350 |
| Diameter(D) | 1-3/8" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-3/8" |
| Flutes | 2 |
| Cutting Width | 1/8", 1/4", 5/16", 3/8", 7/16", 1/2" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



