In Stock
This ingenious tool features both interchangeable cutting edges and an interchangeable guide collar, enabling you to cut a wide range of rabbets. Changing the collars on the twin ball-bearing guide steps the cut width in 1/16 inch increments from flush through 3/4 inch with five extra "plywood" sizes. Between the standard and optional collars, there are 18 different rabbet sizes available. The deep guide collar design adds stability to the tool for hand-held router operations. The basic 2 inch -diameter bit includes a hex key, instructions, and all necessary parts for 5/8 inch and 3/4 inch deep rabbets. The "RC" version has extra-long double-edged carbide inserts which enables the bit to cut 30 mm high. Inserts can be rotated or replaced without removing the bit from the router. Use in a table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868549360 |
| Type | Router Bit |
| A | 5/8", 3/4" |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 7/8" |
| Cutting Diameter(D) | 2" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 49360 |
| Diameter(D) | 2" |
|---|---|
| Cutting Height (B) | 7/8" |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Cutter Width(C) | 5/8 (#67426) & 3/4 (#47701 (2)) |
| Max. RPM | 27,500 RPM |
| Style | Superabbet |



