In Stock
Chamfer or bevel edges for decorative effect or to form edge miter joints. Produce crisp, uniform edges at accurate angles to make 4-, 6-, 8-, 12-, or 16-sided boxes. For best results use in a router table.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868589404 |
| Includes | 47706 Bearing |
| PDFs | |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Angle(a°) | 45 Deg |
| Ball Bearing | Lower |
| C | 1 1/8" |
| Cutter Height(B) | 3/4" |
| Cutting Diameter(D) | 1 31/32" |
| Diameter(D) | 2" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 23/32" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Radius | 1 1/16" |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 49404 |
| Suitable for Use With | Router Table |
| Diameter(D) | 1-31/32" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 3/4" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-23/32" |
| Flutes | 2 |
| Angle (a°) | 45 Deg |
| Replacement Bearing | 47706 |
| C | 1-1/16" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



