Ships direct from manufacturer?
Cut a quarter-round shape bounded by fillets, known as a bead, in one pass by this bit. The width of one fillet is set by the pilot bearing size, while the other is controlled by the depth of cut. A beading bit can be transformed into a corner rounding bit by changing the bearing.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868589618 |
| Includes | 47702 Bearing |
| PDFs | |
| Replacement Bearing | 1-1/2 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | 1 1/2" |
| Cutter Height(B) | 1 1/2" |
| Cutting Diameter(D) | 1 1/2" |
| Diameter(D) | 1 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 5/8" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 1 1/2" |
| Radius | 1/2" |
| Radius(R) | 1 1/2" |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 1/2" |
| Shank(d) | 1 1/2" |
| Tool No. | 49618 |
| Diameter(D) | 1-1/2" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 3/4" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-5/8" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47702 |
| Diameter(D1) | 3/8" |
| Radius(R) | 1/2" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



