$480.96
Ships direct from manufacturer ?
The innovative CNC tool design uses a high grade solid carbide insert knife which allows you to get two uses out of each insert. Once the knife show signs of wear you can rotate the insert for a brand new cutting edge. These industrial V-Groove insert router bits were especially designed for applications including: Miter folds - "create the perfect joint", Signmaking and lettering
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868550150 |
| Features |
|
| Includes |
|
| Application | Aluminum Bronze Copper & Carbon Fiber (Engraving Only), Foam, Laminate, Melamine, MDF/HDF, Sign Board, Solid Surface, Veneered Plywood, Wood, Xanita Board*, 20lbs High Density Urethane, *When working with Xanita LightBoard panel (X-board X-board plus) we |
| Type | Router Bit |
| Material | Solid Carbide |
| Shank(d) | 1/2" |
|---|---|
| Package Size | 4 |
| Style | 3D CNC Signmaking, Lettering & Engraving Insert Solid Carbide V-Groove Collection |
| Wood Storage Box Length | 8" |
| Wood Storage Box Width | 6-1/4" |
| Wood Storage Box Height | 3-1/4" |
| Angle(a°) | 45, 60, 90 & 120 Deg |



