Ships direct from manufacturer?
Non-vacuum dynorbital supreme includes low profile, premium urethane weight-mated sanding pad. Optional vacuum conversion kits available, to easily convert non-vacuum tool to self-generated vacuum tool or central vacuum tool. Rotor utilizes five blades and produces more useable power. Composite rotor is stronger and has better lubricating qualities, enabling blades to last longer. Composite base has integrated rubber over-mold creating a non-slip feel, as well as insulating from cold. The air motor is suspended by vibration-absorbing rubber rings (Patent No. 5,319,888) to minimize vibration. Triple-sealed front double row balancer bearing (Patent No. 4,854,085) is guarded from sanding residue for long life and lower maintenance; easy replacement using 57098 Repair Kit. Comfort Platform provides additional hand and wrist support, further enhancing operator comfort. Also offers increased protection against cold air exhaust. (Note: Comfort platform is removable.) Order 59330 comfort platform (U.S. patent No. D610,428) separately, to install on existing tools.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026568150 |
| Features |
|
| Diameter | 5" |
| Horsepower | 0.28 HP |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Type | Orbital Sander |
|---|---|
| Maximum Air Flow | 18 SCFM |
| Pad Face | Vinyl |
| Spindle Thread Type | Female |
| Spindle Thread Size | 5/16"- 24 |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Exhaust Type | Rear |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Width | 6.5" |
| Length | 6 1/2" |
| Height | 3.5" |
| Weight | 2.1 lbs |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Tool Style | Palm |
| Sound Level | 80 dB(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Air Pressure | 90 PSIG |
Related Products
Check items to add to the cart or





