SKU
51446-K
$63.44
Ships direct from manufacturer?
To be used only on CNC machines and routers with automatic feeding. Produce super clean, smooth cuts. Bits are made according to strict tolerances from an exclusive carbide grade and polished to a mirror finish using amana’s unique process. Designed to eject chips up. Ideal for industrial applications and CNC machines. Right hand helix right hand cut. Blue based color dissipates immediately upon use. nACo nanocomposite coating will not wear off.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| Features |
|
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Application | Nylon, Acrylic Stone, Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Aluminum Composite Material (ACM), Alupane, Corian, Coroplast, Corrugated Plastics such as Correx Boards and Polypropylene, Crosslinked Polyethylene (XPE, PEX, XLPE), Delrin, Dibond, Extruded Acrylic, Foam Board, Fomex, Gatorfoam, Hard Plastic, High Density Urethane (HDU Board), High Impact Polystyrene (HIPS), High Impact Polystyrene (HIPS) for digital printing, High Pressure Laminates (HPL), Hydroxy-Terminated Polyether (HTPE), King ColorCore The Multi-Color Engravable Polymer Sheet, Low Density Polyethylene (LDPE), LubX, Lucite, Mechanical and Engineered Plastics, Perspex Cast Acrylic Sheet, Plexiglas, Poly (methyl methacrylate) (PMMA), Polycarbonate (Lexan), Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified (PETG and PET-G), Polyoxymethylene (POM), also known as Acetal, Polyacetal and Polyformaldehyde, Polystyrene (PS), PVC, Sign Foam, Sintra PVC, Solid Surface, StarBoard (King StarBoard 'R') High Density Polyethylene Sheet (HDPE), Teflon, Thermoplastic Polyolefin (TPO), Trespa Meteon, Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UHMWPE), Vinyl Flooring, Wood |
|---|---|
| Type | Router Bit |
| Material | Solid Carbide |
| Coating | nACo Ceramic |
| Direction | Up-Cut |
| Flute Type | O Flute |
| Number of Flutes | 1 |
| Speed (RPM) | 35,000 RPM |
| Diameter (D) | 1/8" |
| Cutter Height (B) | 3/4" |
| Shank (d) | 1/4" |
| Overall Length (L) | 2 1/2" |




