Ships direct from manufacturer ?
Cuts a shallow arc, the fingernail shape rather than a full 180-degree roundover. Like the bullnose radius bit, it has short flats above and below the cutter arc, which produce fillets on stock thicker than 7/8 inch. Must be used with an edge guide on handheld routers, or the fence on a router table.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868515580 |
| Features |
|
| Type | Convex Edging |
| B1 | 27/32" |
| Ball Bearing | No |
| Cutter Height(B) | 1 1/4" |
| Diameter(D) | 13/16" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Radius(R) | 23/32" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 51580 |
| Diameter(D) | 13/16" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Flutes | 1 |
| Radius(R) | 23/32" |
| Cutter Height(B1) | 27/32" |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |



