The store will not work correctly when cookies are disabled.
Freud 52-108 2" Carbide Tipped Replacement Finger Joint Cutter
Ships direct from manufacturer
Ideal for joining wood edge-to-edge or end-to-end, because the joint produced is stronger than the wood itself.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Freud |
| Condition | New |
| UPC | 00892538584 |
| Features |
- Replacement cutter for #99-039
- Allows you complete freedom when producing finger joints
- Cuts all composition materials, plywoods, hardwoods, and softwoods
- Use on hand-held and table-mounted portable routers
|
| Application | Ideal for Joining Wood Edge-to-Edge or End-to-End |
| Cutter Height(B) | 21/64" |
| Diameter(D) | 2" |
| Material | Carbide Tip |
| # of Wings | 2 |
| Suitable for Use With | 99-037 - 1-3/8" Finger Joint Bit, 99-039 - 2" Variable Height Finger Joint Bit |
| Cutting Depth | 5/16" |
| Bore Diameter | 5/16" |