The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 52-261 3/16" Solid Carbide 2 Upcut Spiral Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed for routing where upward chip removal, tool rigidity, long life and high quality finish is desired.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680008527 |
| PDFs | Catalog |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Wood Composite |
| Cutting Diameter(D) | 3/16" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Cutting Length | 3/4" |
| Flute Type | Upcut Spiral |
| Helix Angle | 30 Deg |
| Type | Router Bit |