The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 52-318, 3/8" x 3/8" 2F SC Upcut Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed for routing where upward chip removal, tool rigidity, long life and high quality finish is desired.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680008664 |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Wood Composite |
| Cutting Diameter(D) | 3/8" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 3/8" |
| Specifications |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Length | 1" |
|---|
| Helix Direction | Upcut |
|---|
| SAP Number | 2600639 |
|
|---|