The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 52-558 3/16" Solid Carbide 2 Upcut Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Foam cutters for thick material with upward chip flow.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680009050 |
| Features |
- Foam cutters for thick material with upward chip flow
|
| Application | Foam |
| Cutting Diameter(D) | 3/16" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 3/16" |
| Type |
Router Bit |
| Flute Type |
Upcut |
| Helix Angle |
25 Deg |
| Cutting Length |
1 1/8" |