The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 52-624 1/4" Solid Carbide Upcut Spiral O Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Low helix geometry designed to cut soft and hard plastic with a smooth finish and upward chip flow.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680009111 |
| Application | Soft Plastic, Hard Plastic, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Cutting Length | 3/4" |
| Flute Type | Upcut Spiral O |
| Helix Angle | 11 Deg |
| Type | Router Bit |