The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 52-706 0.5" x 2.125" Upcut O Flute Solid Carbide Router Bit
Ships direct from manufacturer
High helix geometry designed to cut soft plastic with a smooth finish and upward chip flow. Special point geometry for improved bottom finish.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680009241 |
| Application | Soft Plastic, Solid Surface, Foam, Soft Wood, Hard Wood |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Router Bit |
| Cutting Diameter | 0.5" |
| Cutting Length | 2.125" |
| Shank Diameter | 0.5" |
| Overall Length | 4" |
| Flute Type | O Flute |
| Helix Direction | Upcut |