The store will not work correctly when cookies are disabled.
CMT Tools 529.381.31, 1-31/32" x 5/8" x 1-1/2" RH Plug Cutter
Ships direct from manufacturer
Used to make plugs in hard and soft woods.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | CMT Tools |
| Condition | New |
| UPC | 00664252027422 |
| Features | - SP Steel
- Long lasting cutter performance
|
| Drill Bit Diameter | 1 31/32" |
| Drill Bit Length | 6 5/16" |
| Shank Diameter | 5/8" |
| Type | Plug Cutter |
|---|
| Minor or Inside Diameter | 1-1/2" |
|---|
| Number of Cutting Edges | 5 |
|---|
| Material | Alloyed Tool Steel |
|---|
| Right-Hand or Left-Hand Rotation | RH |