Ships direct from manufacturer ?
Extension die grinder has 3" workable reach. Extended rear exhaust muffler design.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026535114 |
| Includes |
|
| Horsepower | 0.5 HP |
| Type | Die Grinder |
|---|---|
| Collet Insert Size | 1/4" & 6 mm |
| Maximum Air Flow | 31 SCFM |
| Maximum Speed (RPM) | 20,000 RPM |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose Inner Diameter | 3/8" |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Width | 5.5" |
| Length | 12.875" |
| Height | 1.875" |
| Weight | 2.5 lbs |
| Tool Style | Straight Line |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Extension Workable | 3" |
| Sound Level | 77 dB(A) |
| Tool Spindle Thread Type | Male |
| Tool Spindle Thread Size | M8 x 1.0 |
| Air Pressure | 90 PSIG |



