Ships direct from manufacturer?
The positions of the bead and the cove are reversed on this series of bits, with the bead coming off the bearing. With the optional 3/8 inch pilot bearing, the bit produces a fillet at the base of the bead. Largest diameter bits should be run at reduced speed. Use in a handheld or table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868594130 |
| PDFs | |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 11/16" |
| Cutting Diameter(D) | 1 3/8" |
| Diameter(D) | 1 3/8" |
| Flutes | 2 |
| Length(L) | 2 3/16" |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 3/16" |
| Radius | 3/16 x 1/4" |
| Radius(R) | 1/4" |
| Radius(R1) | 3/16" |
| RPM | 28,000 RPM |
| Shank | 1/4" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 54130 |
| Suitable for Use With | Handheld and Table Mounted Routers |
| Diameter(D) | 1-3/8" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 11/16" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2-3/16" |
| Flutes | 2 |
| Radius(R) | 1/4" |
| Radius(R1) | 3/16" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



