In Stock
In one pass, this bit forms a round-edged groove near the corner of the workpiece. A second pass on the adjoining face yields a delicate leaf-shaped corner bead. Use in a handheld or table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868594190 |
| Features |
|
| Replacement Bearing | 47712 |
| Replacement Collar | 47724 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Diameter(D) | 1" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Radius(R) | 3/16" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Tool No. | 54190 |
| Diameter(D) | 1" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Overall Length(L) | 2-1/2" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47712 |
| Radius(R) | 3/16" |
| Replacement Collar | 47724 |
| Style | Leaf Edge Beading |



