Ships direct from manufacturer ?
These bits are designed for routing architectural and furniture moldings and trim. Almost all have the profile laid out vertically, reducing the diameter of the bit. These bits should be used in a 2+ horsepower, table-mounted router, and many should be run at reduced speed. Although most have ball-bearing guides, guiding the cuts with the fence is recommended.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868594222 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1 5/8" |
| Diameter(D) | 1 3/8" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Max. RPM | 18,000 RPM |
| Radius(R) | 1/8" |
| Radius(R1) | 3/32" |
| Radius(R2) | 1/4" |
| Radius(R3) | 7/16" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 54222 |
| Diameter(D) | 1-3/8" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1-5/8" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 3-1/2" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Radius(R) | 1/8" |
| Radius(R1) | 3/32" |
| Radius(R2) | 1/4" |
| Radius(R3) | 7/16" |
| Max. RPM | 27,500 RPM |
| Style | Classical Architectural Molding |



