Ships direct from manufacturer ?
Shape the sides of a handrail to make it both attractive and easy to grip. (Then ease the top edges with table edge bits.) Use in a handheld or table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868594268 |
| Includes |
|
| Replacement Bearing | 47716 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1 1/2" |
| Diameter(D) | 1 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Radius(R) | 3/8" |
| Radius(R1) | 1" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 54268 |
| Diameter(D) | 1-1/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1-1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 3-3/8" |
| Flutes | 2 |
| Radius(R) | 3/8" |
| Radius(R1) | 1" |
| Replacement Bearing | 47716 |
| Style | Handrail |
| Max. RPM | 27,500 RPM |



