Ships direct from manufacturer?
This bit produces a fingernail flute, rather than a full 180 degree radius flute. Creates an interesting edge detail, and can be used to make small-scale cornice-type moldings. Use in a handheld or a table-mounted router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868594302 |
| Features |
|
| Replacement Bearing | 47706 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| C | 1/8" |
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Diameter(D) | 3/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 3/4" |
| Radius(R) | 5/16" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 54302 |
| Diameter(D) | 3/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-3/4" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47706 |
| Radius(R) | 5/16" |
| Cutter Width(C) | 1/8" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |
| Style | Edge Fluting |



