$68.24
Ships direct from manufacturer ?
Raised panels with a low-horsepower, fixed speed router using these Vertical raised panel bits. You must do the work on a router table, with the work on edge, braced against the fence. Arched or curved shapes (i.e.: "cathedral" door panels) cannot be routed. To prolong tool life and get the best cut finish, several passes are recommended.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868554528 |
| Features |
|
| Type | Router Bit |
| Cutter Height(B) | 1 5/8" |
| Diameter(D) | 1 3/16" |
| Diameter(D1) | 3/16" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Radius(R) | 7/8" |
| Radius(R1) | 23/32" |
| Radius(R2) | 1/8" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 54528 |
| Diameter(D) | 1-3/16" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1-5/8" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 3-1/8" |
| Flutes | 2 |
| Diameter(D1) | 3/16" |
| Radius(R1) | 7/8" |
| Radius(R2) | 23/32" |
| Radius(R3) | 1/8" |
| Style | Ogee with Bead Vertical Raised Panel |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



