In Stock
Use to fully undercut inside corners, as well as undercut along walls, door jambs and under spaces.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868555036 |
| Features |
|
| Blade Diameter | 5 1/2" |
| Rake Angle | 18 Deg |
| Tooth Grind | Alternate Top Bevel (ATB) |
| Number of Teeth | 36 |
| Teeth Per Inch | 36 |
| Arbor Size | 22.22 mm Concave Bore |
|---|---|
| Blade Material | Carbide Tip |
| Blade thickness (Kerf) | 0.098" |
| Plate | 0.066" |
| Speed (RPM) | 10,000 RPM |
| Comparable to Saw Blade | Crain #556 |
| Suitable for Use With | Crain Multi-Undercut Saw |



