Ships direct from manufacturer ?
Mortise doors to fit hinges, locks, lock face plates and for general stock removal. All cutters fit threaded arbors.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| Features |
|
| Type | Shear Cutter |
| Cutter Height(B) | 9/16" |
| Cutting Diameter(D) | 13/16" |
| Diameter(D) | 13/16" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Thread | 1/4"-28 |
| Tool No. | 55249 |
| Diameter(D) | 13/16" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 9/16" |
| Thread | 1/4" - 28 |
| Flutes | 2 |
| Direction | Down-Cut |



