Ships direct from manufacturer ?
Mortise doors to fit hinges, locks, lock face plates and for general stock removal. All cutters fit threaded arbors. Down-shear.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868555251 |
| Type | Shear Cutter |
| Cutter Height(B) | 7/8" |
| Diameter(D) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Thread | 1/4"-28 |
| Tool No. | 55251 |
| Diameter(D) | 1/2" |
|---|---|
| Cutting Height (B) | 0.605" |
| Thread | 1/4"-28 |
| Flutes | 2 |
| Style | Mortising Screw |
| Direction | Down |
| Suitable for Use With | Use on Vertical Panel Routers |



