Ships direct from manufacturer ?
These sets include two trim cutters for stock 7/8 inch through 1 inch in thickness. (These trim cutters can be removed for making bearing-guided cuts on stock under 7/8 inch thick.) Use in a table-mounted router. Guide straight cuts with the fence, setting it tangent to the trim cutters. Use the pilot bearing only for cuts on curved rails or stiles; for cuts on curved parts 7/8 inch to 1 inch thick, a template must to used.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868555420 |
| Replacement Bearing | 47708 (2) |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Yes |
| Cutter Height(B) | 1 1/16" |
| Diameter(D) | 1 5/8" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Radius(R) | 1/4" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 55420 |
| Diameter(D) | 1-5/8" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1-1/16" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 3-5/16" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47708 (2) |
| Radius(R) | 1/4" |
| Cutter Width(C) | 3/8" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |
| Style | Concave Stile & Rail |
| Package Size | 2 |



