In Stock
Finally, a slot cutter without shims, spacers and the need to disassemble the bit. Just turn the dial and lock the setting, it's that easy. The E-Z Dial adjusts in just seconds and is accurate to .004." Cutting precise grooves in today's undersized plywood has never been easier.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868555510 |
| Features |
|
| PDFs | |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Upper |
| Cutting Diameter(D) | 2 1/8" |
| Depth of Cut(C) | 1/2" |
| Diameter(D) | 2 1/8" |
| Length(L) | 3 3/4" |
| Material | Carbide Tip |
| Shank | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 55510 |
| Diameter(D) | 2-1/8" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/4" - 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 3-3/4" |
| # of Wings | 4 |
| C | 1/2" |



