Ships direct from manufacturer?
Rout a flat-bottom groove with ogee shoulders. Decorate any solid wood surface using a handheld or CNC router.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868596118 |
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | No |
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Diameter(D) | 3/4" |
| Diameter(D1) | 0.256" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 3/4" |
| Radius(R) | 9/64" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 56118 |
| Diameter(D) | 3/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-3/4" |
| Flutes | 2 |
| Radius(R) | 9/64" |
| Diameter(D1) | 0.256" |
| Style | Plunging Ogee |
| Max. RPM | 28,000 RPM |



