$4,468.45
Ships direct from manufacturer ?
The Central Vacuum Dynorbital Supreme is a high-quality sanding tool. It comes with a low profile, premium urethane weight-mated sanding pad. It has a 1" outside diameter vacuum port for easy connection to a central vacuum system. The tool has a 3/32" diameter orbit and runs at 12,000 RPM, providing powerful performance. The rotor utilizes five blades, which increases its efficiency and longevity. The composite rotor is stronger and more lubricating, ensuring that the blades last longer. The composite base has an integrated rubber over-mold, which creates a non-slip feel and insulation from cold. The air motor is supported by vibration-absorbing rubber rings to minimize vibration. The front double row balancer bearing is triple-sealed and guarded from sanding residue for a longer lifespan and lower maintenance. It has an anti-clog design that enhances the vacuum pick-up on central vacuum models, directing dust particles away from the air motor. The Comfort Platform provides additional hand and wrist support for increased operator comfort, and it also offers protection against cold air exhaust.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026003118 |
| AirTool Type | Robotic |
| Diameter | 3 1/2" |
| Orbit Diameter | 3/32" |
| Type | Random Orbital Sander with Vacuum |
|---|---|
| Corded or Cordless | Corded |
| Vacuum Type | Vacuum |
| Maximum (RPM) | 12,000 RPM |
| Pad Diameter | 3 1/2" |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Weight | 2.07 lbs |



