The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 57-330 0.375" x 1.25" Downcut Solid Carbide Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed for routing where downward chip removal, tool rigidity, long life, and high quality finish is desired.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680010698 |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Wood Composite |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Type | Router Bit |
| Cutting Diameter | 0.375" |
| Cutting Length | 1.25" |
| Shank Diameter | 0.5" |
| Overall Length | 3" |
| Helix Direction | Downcut |