The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 57-651 1/2" Solid Carbide 2 Downcut Spiral O Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed to cut plastic with a smooth finish and downward chip flow.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680011015 |
| Features |
- Designed to cut plastic with a smooth finish and downward chip flow
|
| Application | Soft Plastic, Hard Plastic, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 1/2" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank(d) | 1/2" |
| Cutting Length | 1 1/8" |
| Overall Length(L) | 3 1/2" |
| Flute Type | Downcut Spiral O |
| Helix Angle | 10 - 11 Deg |
| Type | Router Bit |