Ships direct from manufacturer ?
Use this bit for rounding edges where there's access to a flat surface for the Ultra-Glide non-marring bearing to reference. Used in concert with either the Counter-top ('No-Drip') Design bit or the corner-rounding bit with a radius bearing, this bit will produce a no-drip edge or a bullnose in two passes.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868557149 |
| Includes |
|
| Type | Router Bit |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Diameter(D) | 1" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 2 7/16" |
| Radius(R) | 1/4" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 57149 |
| Diameter(D) | 1" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1/2" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 2-7/16" |
| Flutes | 2 |
| Radius(R) | 1/4" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |
| Style | Corner Rounding |



