Ships direct from manufacturer ?
These bits are designed specifically for use in undermount installations of Corian bowl #874-S. They trim and profile the counter-top edges after the bowl is mounted.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868597168 |
| Replacement Bearing | 47731 |
| Type | Router Bit |
| A | 1/2", 3/4" |
| Angle(a°) | 10 Deg |
| Ball Bearing | Lower |
| Cutter Height(B) | 1" |
| Diameter(D) | 1 1/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Carbide Tip |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Tool No. | 57168 |
| Diameter(D) | 1-1/4" |
|---|---|
| Cutter Height(B) | 1" |
| Shank(d) | 1/2" |
| Overall Length(L) | 3" |
| Flutes | 2 |
| Replacement Bearing | 47731 |
| Angle(a°) | 11.5 Deg |
| A | 1/2" & 3/4" |
| Max. RPM | 28,000 RPM |
| Style | Undermount Bowl Solid Surface Bevel |



