Ships direct from manufacturer?
Random orbital action provides ultra-smooth finishes on wood and coated surfaces. Sanding head provides the random action. Also excellent on metal and composites. Ideal for finesse sanding. For great operator comfort and control. Confines sanding to smallest possible area.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026575004 |
| Includes |
|
| PDFs | |
| Orbit Diameter | 3/16" |
| Speed (RPM) | 5,000 RPM |
| Warranty | 1 Year |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Maximum Air Flow Rate (SCFM) | 6 SCFM |
| Horsepower | 0.05 HP |
| Pad Face | Vinyl |
| Pad Diameter | 3/4", 1 1/4" |
| Air Pressure | 90 PSIG |
| Spindle Thread Size | 1/4" - 20 |
| Spindle Thread Type | Male |
| Sound Level | 70 dB(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Tool Style | Palm |
| Width | 6.5" |
| Length | 5" |
| Height | 5" |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Weight | 1.7 lbs |



