The store will not work correctly when cookies are disabled.
Dynabrade 57900 Dynafine 1/32" Rear Exhaust Non-Vacuum Detail Sander
Ships direct from manufacturer
Dynafine Detail Sander, Non-Vacuum
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Dynabrade |
| Condition | New |
| UPC | 00616026579002 |
| Features |
- Excellent for cleaning wood edges and corners
- Features 1/32" dia. orbital action for superior finishes. Handle is offset 7 degree for greater operator comfort and control
- Uses hook-face and PSA (adhesive-backed) coated, non-woven nylon and sponge abrasives
- Sound level is the pressure measurement according to the method outlined in ISO regulation ISO-15744
|
| Includes |
- Triangular and Tear-Drop Hook-Face Pads
- 94407 Flow-Control Dynaswivel
|
| Application | For Cleaning Wood Edges and Corners, and Use on Furniture, Shutters, Moldings, Door Jambs, Metal Parts and More |
| Horsepower | 0.15 HP |
| Orbit Diameter | 1/32" |
| Speed (RPM) | 13,000 RPM |
| Warranty | 1 Year |
| Type | Detail Sander |
| Maximum Air Flow Rate (SCFM) | 20 SCFM |
| Abrasive Shape | Assorted Shapes |
| Pad Face | Hook-Face |
| Pad Mounting Style | 2 Screws |
| Air Pressure | 90 PSIG |
| Sound Level | 65 dB(A) |
| Air Inlet Thread Size | 1/4" |
| Air Inlet Thread Type | NPT |
| Exhaust Type | Rear |
| Hose Inner Diameter | 1/4" |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Motor Type | Rotary Vane |
| Tool Style | 7 Degree Offset |
| Width | 6.5" |
| Length | 9" |
| Height | 3.75" |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Weight | 1.6 lbs |