Ships direct from manufacturer?
It includes a low-profile, premium urethane weight-mated sanding pad. Optional vacuum conversion kits are available to convert the tool to a self-generated vacuum or a central vacuum tool. The tool has a black lever that identifies a 3/8" orbit used for ultra-fine sanding. A drop-in motor can be purchased separately to reduce downtime for maintenance. The tool has a high-powered air motor with a floating rotor that produces more usable power. The composite rotor has better lubricating qualities, resulting in longer-lasting blades. The tool uses air more efficiently to maintain maximum power. It also features a comfort platform for better hand and wrist support, as well as protection against cold air exhaust. The throttle lever recesses into the housing grip when depressed, and the lever is made of composite material to insulate against cold air. The tool has easy maintenance and vacuum conversion, with easily changed muffler elements and low sound levels. A speed control allows for thumb-controlled regulation of the tool's speed. The tool has a lighter air-motor assembly, a precision one-piece motor shaft and counterbalance, and a high-quality double row pad bearing protected by a unique V-Seal for improved bearing life and reduced vibration. The weight-mated sanding pad has a one-piece hub design, and Dynabrade premium urethane pads offer smoother operating performance and minimal vibration.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Dynabrade |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 00616026591851 |
| Application | For Vertical and Overhead Sanding Applications |
| Diameter | 6" |
| Horsepower | 0.25 HP |
| Orbit Diameter | 3/8" |
| Type | Random Orbital Sander |
|---|---|
| Maximum Speed (RPM) | 12,000 RPM |
| Pad Face | Hook |
| Tool Spindle Thread Type | Female |
| Tool Spindle Thread Size | 5/16" - 24 |
| Exhaust Type | Rear |
| Vacuum Type | Self Generated Vacuum |
| CE Certified | Yes |
| EAC Certified | Yes |
| Air Consumption (SCFM) | 14 SCFM |
| Air Consumption (CFM) | 2 CFM |
| Air Consumption (LPM) | 396 LPM |
| Wattage | 186 W |
| Length | 7.75" |
| Weight | 1.62 lbs |



