The store will not work correctly when cookies are disabled.
- Home
- Accessories
- Amana Tool 416005 16mm Carbide Tipped Left Hand Countersink
Amana Tool 416005 16mm Carbide Tipped Left Hand Countersink
Ships direct from manufacturer
Use with 10mm shank boring bits to drill and countersink for screws in one pass. Drills sold separately. Left hand tools rotate counter-clockwise.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Amana Tool Corp. |
| Condition | New |
| UPC | 73868541605 |
| Features |
- Left hand tools rotate counter-clockwise
|
| Material | Carbide Tip |
| Rotation | Left Hand |
| Type | Countersink |
| Diameter (D) | 16 mm |
| Shank Diameter (d) | 5 mm |
| Overall Length (L) | 16.5 mm |
| Suitable for Use with | 10 mm Shank Boring Bits to Drill and Countersink for Screws in One Pass |