The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 60-239 1/4" Solid Carbide Low Helix Finisher 3 Upcut Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
This product is designed to have perfect balance and an ultra smooth finish across a broad range of speeds.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680012463 |
| PDFs | Catalog |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Plastic, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Cutting Length | 3/8" |
| Helix Direction | Up |
| Helix Angle | 10 Deg |
| Type | Router Bit |