The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 60-271 3/4" Solid Carbide Low Helix Finisher 3 Upcut Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed for perfect balance and ultra smooth finish over a wide speed range.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680012623 |
| Features |
- Designed for perfect balance and ultra smooth finish over a wide speed range
|
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Plastic, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 3/4" |
| Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank(d) | 3/4" |
| Cutting Length | 2 1/8" |
| Helix Direction | Up |
| Helix Angle | 10 Deg |
| Overall Length(L) | 5" |
| Type | Router Bit |