The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 60-847 3/4" Solid Carbide 2 Upcut Flute Rougher Router Bit
Ships direct from manufacturer
The design is meant for situations where faster feed rates are not possible or on machines with low horsepower.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680013620 |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Wood Composites |
| Cutting Diameter(D) | 3/4" |
| Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Shank(d) | 3/4" |
| Cutting Length | 2 7/8" |
| Helix Direction | Up |
| Helix Angle | 20 Deg |
| Overall Length(L) | 6" |
| Type | Router Bit |