The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 60-902 3/8" Solid Carbide 3 Downcut Flute Extreme Heavy Duty Hogger Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed for heavy material removal operations where the cutter is subject to excessive cutting forces and finish is not a primary concern.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680013682 |
| Application | Soft Wood, Hard Wood, Wood Composites |
| Cutting Diameter(D) | 3/8" |
| Flutes | 3 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 3/8" |
| Cutting Length | 1 1/8" |
| Helix Direction | Down |
| Type | Router Bit |