The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 61-082L, 1/4" x 2-1/2" 1F SC Straight Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed to combine the fast free cutting of O flute geometry with the tool life available from solid carbide particularly in small diameters.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680014078 |
| Application | Soft Plastic, Hard Plastic |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 2 1/2" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Specifications |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Length | 3/4" |
|---|
| Helix Direction | Straight |
|---|
| Flute Type | O Flute |
|---|
| SAP Number | 2600992 |
|
|---|