Ships direct from manufacturer ?
Cutterhead bodies available in hard wearing aluminum or steel, complete with tungsten carbide knives and scorer for improved finish.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868541672 |
| Application | Thickness Rabbets in Softwood, Hardwood and Man-Made Boards (With or Without Coating) on a Spindle Molder |
| Cutter Body | Steel |
| Replacement Knives | ICK-50, HCK-70 |
| Type | Shaper Cutter |
| Material | Carbide Tip |
| Diameter(D) | 5" |
|---|---|
| Arbor Size | 1-1/4" |
| Cutting Height (B) | 2" |
| Max. Thickness(t) | 1-3/16" |
| Teeth Per Inch | 2+4 |
| Max. RPM | 10,000 RPM |
| Style | Rabbet |



