The store will not work correctly when cookies are disabled.
Freud 62-106 3/4" Steel Ball Bearing
Ships direct from manufacturer
Repairing and altering the profile of Freud router bits. Will fit most brands of router bits.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Freud |
| Condition | New |
| UPC | 00892538125 |
| Features |
- Freud router feature superior quality ball bearings
- Lubricated with high temperature lubricant to withstands the stresses of turing at 22,000 RPMs
- Shielded to keep out unwanted wood dust and ships that greatly reduce bearing life
|
| Application | Repairing, Replacing and Altering Router Bit Profiles |
| Bearing | 3/4" |
| Ball Bearing | Steel |
| Diameter(D) | 3/4" |
| Bore Diameter | 1/4" |
| Minor Height | 9/32" |