The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 62-727, 1/4" x 1-1/2" 1F SC Downcut O Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
Designed to provide a smooth finish in hard plastics with downward chip removal.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680014627 |
| Application | Hard Plastic, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 1/4" |
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 3" |
| Shank(d) | 1/4" |
| Specifications |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Length | 1 1/2" |
|---|
| Helix Direction | Downcut |
|---|
| Flute Type | O Flute |
|
|---|