The store will not work correctly when cookies are disabled.
Onsrud Cutter 64-016, 3/16" x 3/8" 1F SC Downcut O Flute Router Bit
Ships direct from manufacturer
The polished flute allows for razor sharp cutting edge and easy chip evacuation. The tool is available in a down cut spiral for improved part holding.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents
View Details More Information | Manufacturer | Onsrud Cutter |
| Condition | New |
| UPC | 00895680017178 |
| Application | Plastic, Wood, Aluminum, Solid Surface |
| Cutting Diameter(D) | 3/16" |
| Flutes | 1 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length(L) | 2" |
| Shank(d) | 3/16" |
| Specifications |
| Type | Router Bit |
|---|
| Cutting Length | 3/8" |
|---|
| Helix Direction | Downcut |
|---|
| Flute Type | O Flute |
|
|---|