In Stock
Dadoes (cross-grain cuts) and grooves (cuts with the grain) are cut efficiently on the table saw with a dado stack set. Unlike a wobbler, a stack set produces a flat-bottom cut with chip-free edges. Amana Tool makes dado stack sets for every machine and every type of woodworking material. The standard width capacity ranges from 1/4 inch to 13/16 inch. Additional chippers may be purchased separately to expand the capacity beyond 13/16 inch. The standard set, regardless of diameter or tooth count, consists of two outside saw blades and four inside chippers. The outside blades feature hollow-ground plates for proper clearance, and alternate top bevel (ATB) grind with every sixth tooth flat ground (FT). For plywood and melamine, the sets with 46-tooth outside blades are recommended. Teeth refers to the number of teeth for each outside saw blade.
WARNING: Proposition 65 Warning for California Residents View Details
| Manufacturer | Amana Tool Corp. |
|---|---|
| Condition | New |
| UPC | 73868565804 |
| Includes | (5) 2-Wing Chippers |
| PDFs | |
| Application | For Cut Groove and Dados |
| Arbor Size | 5/8" |
| Blade Diameter | 8" |
| Blade Material | Carbide Tipped |
| Rake Angle | -5 Deg |
| Tooth Grind | Alternate Top Bevel/Flat Top (ATB/FT) |
| Number of Teeth | 46 |
| Suitable for Use With | ATB/FT Tooth Grid |
| Teeth Per Inch | 46 |
| Blade Material | Carbide Tipped |
|---|---|
| Blade Type | Dado |
| Blade thickness (Kerf) | 1/4" - 13/16" |
| # of Wings | 5 x 2-Wing Chipper |



